Bahçelievler restoran denince karşımıza İstanbul’un diğer ilçe restoranlarına kıyasla farklı özellikler çıkabilir. Bahçelievler’in tarihsel gelişimi burasının diğer ilçelerden sosyo-ekonomik olarak farklı gelişmesine neden olmuştur. Bu yüzden yeme-içme kültürü de kendine has gelişim göstermiştir.

Bizans döneminde tarım ve bağcılık faaliyetlerinin yoğun olduğu, ticari ve askeri konvoyların geçiş alanı olan Bahçelievler, İstanbul’un Osmanlı hakimiyetine girmesiyle zaman içinde terkedilmiştir. Cumhuriyet döneminde bugün ilçenin kuzeyinden geçen Londra Asfaltı yapılmış; fabrikaların kurulması, güneyden geçen E-5 yolu ve yerleşim yerlerinin sıklaşması ise 1960’larda meydana gelmiştir. Bahçelievler’in bu şekilde geç gelişimi ilçenin düzenli bir yapılaşma ile büyümesini sağlamıştır.

Bahçelievler’de birçok işyeri bulunmaktadır ve yerleşim gelişmiştir. Yeme-içme mekanları da bu yerleşim ve iş yerlerine orantılı yoğunlukta bulunmaktadır. Bahçelievler restoran sektöründe klasik restorancılık anlayışının dışında ürünler ve servisler açısından Arkabahçe, ‘slowfood’ kültürü ile başta gelmektedir. Başta çalışan ve okuyan kesime hitap eden Arkabahçe, lezzetli ve taze ürünleri, temiz ve özenli bir sunumla servis etmektedir.

Bahçelievler restoran ve cafe mekanları içinde Arkabahçe, pizza, mantı, salata, makarna, ızgara, dürüm, sandviç, tatlı, pasta ve kek ürünlerini kendine has üretim ve sunumlarıyla servis ederek ‘slowfood’ kültürü ile özdeşleşmiş ve anılır olmuştur. Menü içerisinde listelenenlerin hepsi doğal ve hafif yiyeceklerden oluşmaktadır. Ev yapımı günlük gıdalardan oluşan yiyeceklerimizden tadanlar farkı ayırt edebildiklerini söylemektedir.

Arkabahçe ürünlerini zeytinyağı kullanarak hazırlamaktadır. Bahçelievler restoran ve cafe işletmeleri içerisinde genellikle ‘fastfood’ üretim biçimiyle hazırlanan pizza, mantı, dürüm, sandviç gibi ürünleri kendi metotlarıyla hazırlayarak daha hafif, sağlıklı ve besleyici hale getirmektedir. Bu yiyecekleri bir de Arkabahçe’de denemenizi tavsiye ederiz. Gününüzün hafif ve lezzetli geçmesi dileğiyle…